

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Output Voltage | 80 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Power Dissipation | 150 mW |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Fall Time | 9 µs |
| Rise Time | 9 µs |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 300 mV |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Current Transfer Ratio | 160 % |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Reverse Breakdown Voltage | 6 V |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Schedule B | 8541408000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | NPN Phototransistor |
Stock: 2880
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30163
Ext.Price$0.30163
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30163 | $0.30163 |
| 10 | $0.26543 | $2.65430 |
| 50 | $0.23357 | $11.67850 |
| 100 | $0.19906 | $19.90600 |
| 500 | $0.16965 | $84.82500 |
| 1000 | $0.16098 | $160.98000 |
| 3000 | $0.15275 | $458.25000 |
| 5000 | $0.14494 | $724.70000 |
